Weryfikacja stanu partycypacji w PPE – drugi termin
Pracodawcy, którzy nie przystąpili do PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) muszą sprawdzać stan partycypacji swoich pracowników w PPE (Pracownicze Plany Emerytalne) dwa razy w roku: 1 stycznia oraz 1 lipca. Zwolenie ze stosowania ustawy o PPK nie jest bowiem bezterminowe.
Ustawy o PPK nie mają obowiązku stosować m.in. pracodawcy, którzy w dniu objęcia ich przepisami o PPK prowadzili Pracownicze Programy Emerytalne tzn. naliczali i odprowadzali składki podstawowe w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia oraz jeśli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób pracujących w firmie.
W sytuacji, gdy w którymś z terminów odsetek osób zatrudnionych w firmie uczestniczących w PPE spadnie poniżej 25% pracodawca zobligowany jest do utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest bezterminowe. Sytuacje w których pracodawca ma obowiązek utworzyć PPK licząc od dnia:
- zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni,
- zmniejszenia wysokości odprowadzanych składek podstawowych do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia ,
- likwidacji PPE,
- opóźnienia (celowego) w odprowadzaniu składek podstawowych do PPE przekraczającego 90 dni,
- gdy w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w firmie – stan na 1 stycznia lub 1 lipca.
Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wdrożenia PPK przestaje obowiązywać od dnia następującego po zaistnieniu ww. okoliczności.
Dowiedz się więcej: