Weryfikacja stanu partycypacji w PPE: drugi termin – 1 lipca

Pracodawcy, którzy nie przystąpili do PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) muszą sprawdzać stan partycypacji swoich pracowników w PPE (Pracownicze Plany Emerytalne) dwa razy w roku: 1 stycznia oraz 1 lipca. Zwolenie ze stosowania ustawy o PPK nie jest bowiem bezterminowe.

Ustawy o PPK nie mają obowiązku stosować m.in. pracodawcy, którzy w dniu objęcia ich przepisami o PPK prowadzili Pracownicze Programy Emerytalne tzn. naliczali i odprowadzali składki podstawowe w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia oraz jeśli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób pracujących w firmie.

W sytuacji, gdy w którymś z terminów odsetek osób zatrudnionych w firmie uczestniczących w PPE spadnie poniżej 25% pracodawca zobligowany jest do utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych powinno zakończyć się do 10 maja 2021. W praktyce nadal wiele firm nie wywiązało się z tego obowiązku. W związku z tym bezzwłocznie należy dopełnić obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Podpisanie umowy po terminie rodzi konsekwencje finansowe- nie zawarcie umowy o zarządzaniu PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest bowiem bezterminowe. Sytuacje w których pracodawca ma obowiązek utworzyć PPK licząc od dnia:

 • zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni,
 • zmniejszenia wysokości odprowadzanych składek podstawowych do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia ,
 • likwidacji PPE,
 • opóźnienia (celowego) w odprowadzaniu składek podstawowych do PPE przekraczającego 90 dni,
 • gdy w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w firmie – stan na 1 stycznia lub 1 lipca.

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wdrożenia PPK przestaje obowiązywać od dnia następującego po zaistnieniu ww. okoliczności.

Dowiedz się więcej:

 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

Wydarzenia kadrowe

marzec 2023

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
27
28
1
2
3
4
5
Events for 2nd marzec
Brak wydarzeń
Events for 3rd marzec
Brak wydarzeń
Events for 4th marzec
Brak wydarzeń
Events for 5th marzec
Brak wydarzeń
6
7
8
9
10
11
12
Events for 8th marzec
Brak wydarzeń
Events for 9th marzec
Brak wydarzeń
Events for 10th marzec
Brak wydarzeń
Events for 11th marzec
Brak wydarzeń
Events for 12th marzec
Brak wydarzeń
13
14
15
16
17
18
19
Events for 14th marzec
Brak wydarzeń
Events for 16th marzec
Brak wydarzeń
Events for 17th marzec
Brak wydarzeń
Events for 18th marzec
Brak wydarzeń
Events for 19th marzec
Brak wydarzeń
20
21
22
23
24
25
26
Events for 21st marzec
Brak wydarzeń
Events for 22nd marzec
Brak wydarzeń
Events for 23rd marzec
Brak wydarzeń
Events for 24th marzec
Brak wydarzeń
Events for 25th marzec
Brak wydarzeń
Events for 26th marzec
Brak wydarzeń
27
28
29
30
31
1
2
Events for 27th marzec
Brak wydarzeń
Events for 28th marzec
Brak wydarzeń
Events for 29th marzec
Brak wydarzeń
Events for 30th marzec
Brak wydarzeń

Facebook

3 weeks ago

W tym miesiącu czekają nas duże zmiany związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi 💡Od dziś pracodawcy zaczynają naliczać i pobierać zaliczki na PPK – w przypadku, jeżeli pracownik nie złożył deklaracji rezygnacji. W Kalendarz Kadrowego na marzec 2023 roku zebraliśmy wszystkie najważniejsze daty dla działu kadr! Zapraszamy do pobrania: kalendarzkadrowego.pl/kalendarz-kadrowego-na-marzec-2023/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

❗ W tym miesiącu upływa termin poinformowania o obowiązku ponownego automatycznego zapisu do PPK ❗Zapraszamy do pobrania Kalendarza Kadrowego na luty 2023 roku 🤩 Tradycyjnie zebraliśmy dla Was wszystkie, najważniejsze terminy kadrowe w jednym miejscu. Pobierając nasz kalendarz na pewno nie przegapisz takich terminów jak: 👉 wpłata składek ZUS👉 wpłata PPK 👉 wpłata na PFRON👉 termin przekazania podatnikowi informacji o PIT-11Jeżeli jakieś wydarzenia z kalendarza są dla Was szczególnie ważne, możecie je dodać do swojego kalendarza w Gmailu lub Outlooku! 📩 Wystarczy, że klikniecie interesującą Was datę, która przeniesie Was na naszą stronę z możliwością synchronizacji kalendarzy.Tutaj pobierzesz najnowszy kalendarz: kalendarzkadrowego.pl/kalendarz-kadrowego-na-luty-2023/?utm_source=organic-fb ... See MoreSee Less
View on Facebook

3 months ago

Najnowszy kalendarz Kalendarz Kadrowego już jest! 🤩Dziś przedstawiamy Wam najnowszy Kalendarz Kadrowego na styczeń 2023 roku. Co znajdziesz w środku? 🔍👉 najważniejsze terminy związane z wpłatą składek ZUS i wpłaty PPK👉 termin przekazania do Urzędu Skarbowego PITów za 2022 rok👉 informację na temat wymiaru czasu pracy w styczniu👉 przypomnienie dotyczące obowiązku ponownego automatycznego zapisu do PPKW nowym roku zdecydowaliśmy się na nowy wygląd kalendarza i dwie całkowicie nowe sekcje: "W tym miesiącu..." i "Polecane artykuły". Znajdziecie w nich najważniejsze informacje, zmiany i artykuły związane z kadrami. Kalendarz pobierzecie całkowicie za darmo na naszej stronie: kalendarzkadrowego.pl/kalendarz-kadrowego-na-styczen-2023/?utm_source=kk0123-fb PS. W naszym pliku PDF zostały osadzone linki. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeżeli zainteresuje Was któraś z pozycji śmiało możecie po prostu w nią kliknąć i przejść na stronę internetową z większą liczbą informacji. ... See MoreSee Less
View on Facebook