Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – wpłata do PPK za poprzedni miesiąc 2021 r.
Ustawowy obowiązek tworzenia systemu PPK dla pracowników spoczywa na pracodawcy – przy wsparciu ze strony Państwa. Czym są PPK? Kiedy dokonywać wpłat do PPK? Kiedy wdrożyć PPK? Sprawdźmy!
Pracownicze plany kapitałowe co to jest?
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania stworzony dla pracowników współrealizowany przez pracodawców i państwo.
PPK stworzone zostały jako system długoterminowego oszczędzania, który pozwala na systematyczne odkładanie środków w celu:
- zapewnienia bezpieczeństwa finansowego Polaków,
- ogólnej poprawy gospodarki Polski,
- zwiększenia oszczędności emerytalnych.
Źródła wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych:
- Pracownik – 2% + możliwość wpłat dodatkowych do 2%
- Pracodawca – 1,5% + możliwość wpłat dodatkowych do 2,5%
- Państwo – 250 zł wpłata powitalna + 240 zł rocznie
Tutaj sprawdź do kiedy wdrożyć PPK.
Kiedy pierwsza wpłata do PPK?
Kiedy pierwsza wpłata? Przede wszystkim pracodawca musi zawrzeć umowę z instytucją finansową o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika, co jest tożsame z zapisaniem go do PPK. Dopiero to rodzi obowiązki związane z dokonywaniem wpłat do PPK. Należy pamiętać, że pierwsza wpłata powinna zostać pobrana już od pierwszego wynagrodzenia i wpłacona najpóźniej do 15 dnia miesiąca w którym wypłacone zostaje wynagrodzenie.
Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342) pracodawca jest zobowiązany do obliczenia finansowanych przez niego wpłat do PPK oraz obliczenia i pobrania wpłat finansowanych przez pracownika.
Wpłata do PPK za poprzedni miesiąc
Wpłaty należy przekazywać do instytucji finansowej nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane (WAŻNE: dotyczy to również pierwszej wpłaty).
Zarządzanie PPK znacząco usprawni korzystanie z narzędzi automatyzujących pracę działu kadr i płac. Możliwość dodawania pracowników do PPK oraz generowanie raportów przystąpień, rezygnacji, czy wznowień to funkcjonalności, które muszą znaleźć się w dobrym systemie. Również rejestr przystąpień i rezygnacji oraz raport zbiorczy składek pomoże w prowadzeniu ewidencji w ramach PPK.
W kalendarzu kadrowego znajdziesz zawsze aktualne wydarzenia.