Program kadrowy – jaki wybrać?

Na rynku istnieje wiele programów kadrowych, których działanie polega na zarządzanie kadrami i płacami zgodnie z obowiązującym prawem. Obsługa kadrowa, obecnie musi na bieżąco sprawdzać wszelkie zmiany, które zachodzą w przepisach. Istotne jest również ciągłe sprawdzanie informacji w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych, czy wiadomości płynących z ZUS-u. Jest wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru programu kadrowo-płacowego – dzięki oprogramowaniu możesz generować umowy o pracę online, ewidencjonować czas pracy w jednym miejscu. Na rynku program do kadr staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej firm stara się inwestować w nowe możliwości. W artykule przedstawiam informacje, które ułatwią podjąć decyzje na temat wyboru programu dla kadr i płac.

Program kadrowo płacowy – warto korzystać?

Dobre funkcjonowanie firmy i płynność sprowadza się przede wszystkim do pieniędzy i ich wydatku. Współczesne programy kadrowo płacowe umożliwiają ogromne wsparcie pracowników działu kadr i płac poprzez szybkie i intuicyjne wyszukiwanie danych i informacji. Jeśli korzystamy z odpowiednio dostosowanych programów do naszych potrzeb, jesteśmy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy. Drukowanie wszelkich dokumentów, prowadzenie archiwów, papierowych list obecności, list płac, badań lekarskich, deklaracji (pit 4r, czy 11 pit), wystawianie i wysyłanie formularzy ZUS, czy innych dokumentów kadrowych – to wszystko pożera mnóstwo czasu pracy pracowników, które mogliby przeznaczyć na bardziej efektywne działania.

Intuicyjny program do kadr

Program kadrowy powinien być prosty w obsłudze. Dzięki temu proces zatrudnienia (generowania umów, rozliczanie pracowników, eksport płatności) będzie sprawny. Jeżeli zamiast sprawnie wygenerować umowy lub rozliczyć pracowników, będziesz szukał takich funkcjonalności programu – stracisz czas i proces nie będzie efektywny. Generowanie umów (w tym umów cywilnoprawnych i umów o pracę) oraz generowanie rozliczeń / list płac powinno być szybkie i proste. Zarówno w przypadku małych i średnich firm, jak i dużych. W przypadku tych ostatnich warto sprawdzić, czy system umożliwia masowe wykonywanie procesów kadrowo – płacowych).

Wsparcie / Helpdesk

Kadry i płace niejednokrotnie rodzą pytania. Szczególnie jeżeli chodzi o rozliczanie pracowników oraz różnego rodzaju składki i ich naliczanie. Warto zatem, aby program kadrowo płacowy posiadał wsparcie systemowe, z którym można się skontaktować w razie pytań bądź wątpliwości. Co więcej, koniecznością jest, aby program kadrowy był aktualizowany i dostosowany do polskiego prawa.

Wybierając program kadrowo – płacowy warto wziąć pod uwagę zakres funkcjonalności. Nowoczesny system nie tylko pozwoli generować dokumenty do zatrudnienia, rozliczać pracowników i generować rachunki, oraz listy płac. Posiada również szereg możliwości, które to usprawnią zarówno kluczowe, jak i poboczne procesy kadrowe i współpracę z pracownikami.

Kadry i płace – rozliczenie pracownika

Program kadrowo płacowy – portal pracowniczy

Portal pracowniczy, to dostęp do systemu dla pracowników. Umożliwia on m.in. zgłaszanie wniosków urlopowych, raportowanie ewidencji czasu pracy, chęci zmiany danych osobowych, pobrania pasków, czy pobrania umów / dodania / wyświetlania załączników. Usprawnia komunikację na linii dział HR – pracownik oraz pozwala zwiększyć zadowolenie pracowników z obsługi kadrowej.

Moduł do ewidencji czasu pracy

Ewidencja czasu pracy w programie kadrowym oraz sprawne przenoszenie ilości godzin pracy do modułu kadr i płac pozwala na uniknięcie pomyłek oraz usprawnienie rozliczeń. Wnioski urlopowe, oraz obliczanie urlopów na podstawie dodanych danych (wykształcenie, doświadczenie) ułatwia sprawnie zarządzać urlopami pracowników oraz je odpowiednio planować.

Kadry i płace – Legalizacja cudzoziemców

Coraz częściej w firmie starają się wypełnić luki kadrowe zatrudnianiem cudzoziemców. Wprowadza to wiele nieścisłości dla kadr. Jeżeli w Twojej firmie również zatrudnia się cudzoziemców lub planujecie podjąć takie działania – upewnij się, że program, obsługiwany przez kadry i płace pozwoli Ci sprawnie generować oświadczenia i zezwolenia na pracę, e deklaracje, oraz pilnować terminu legalnego pobytu i pracy.

Integracje z innymi programami

Jeżeli korzystasz z innych programów, warto, aby program kadrowo płacowy był z nimi zintegrowany lub umożliwiał sprawny export danych w odpowiednim formacie. Warto również przemyśleć posiadany program w firmie. Warto przenieść jak najwięcej procesów do jednego systemu. Posiadanie danych w jednym miejscu pozwoli uniknąć braki umów i dokumentów oraz usprawni proces zarządzania pracownikami.

Kadry i płace program

HRappka.pl to jedyny na polskim rynku program kadrowy, który pozwala zarządzać zarówno tzn. miękkimi procesami HR (rekrutacja, onboarding) i twardym HR (kadry i płace, elektroniczna ewidencja czasu pracy). Dowiedz się więcej na temat oprogramowania i skorzystaj z jego funkcji.

Zwiększ efektywność procesów kadrowych z systemem HRappka! Testuj 14 dni bez opłat

  • Rekrutacja (system ATS)
  • Ewidencja czasu pracy
  • Wnioski urlopowe
  • Kadry i płace
  • Legalizacja cudzoziemców